|
| |
AKTUALITY V ROCE 2o11
Betlémské světlo 2011
Je v novoveském kostele v předsíni
bočních dveří...!!!
Betlémské světlo 2011
Vážení přátelé
Po roce se opět brněnští skauti vydali v sobotu 10.prosince 2011 do Vídně převzít od rakouských skautů Betlémské světlo pro Českou republiku. Ekumenická bohoslužba spojená
s převzetím Betlémského světla proběhla ve 14.00 v chrámu Zur Heiligen Familie (Familienplatz 8). Betlémské světlo přivezli skauti vlakem EC 74 Franz Schubert v 18.33 hod. na brněnské hlavní nádraží.
Tuto sobotu, 17. 12. 2011, bude za spolupráce dalších skautů rozváženo Betlémské světlo vlaky po naší vlasti. Do Ostr. Nové Vsi vlak z Betlémským světlem přijede v 9:11 hodin.
Motto letošního Betlémského světla zní: „Lid, který chodí v temnotách, uvidí velké světlo…“ (Iz 9, 1)
Blatnice pod Svatým Antonínkem
V NEDĚLI 18.PROSINCE 2011
ZEMŘEL
PRVNÍ ČESKÝ PREZIDENT
PAN VÁCLAV HAVEL
INFORMACE CO SE BUDE DÍT V NOVOVESKÉM KOSTELE...
Uherský Ostroh se loučil se Slávkem Smišovským
19.listopadu 2011
Stovky lidí se přišly v sobotním odpoledni rozloučit s hudebním skladatelem Blahoslavem Smišovským. Na poslední pozemské cestě v Uherském Ostrohu svého přítele doprovodili muzikanti z celé republiky.
Když před kostelem vyhrávala Mistřiňanka a o nějakou chvíli později zněla chrámem sv. Ondřeje Smišovského píseň Za tichú Moravú, šel člověku mráz po zádech a většina přítomných se neubránila slzám. Všichni pak museli souhlasit se slovy ostrožského faráře P. Karla Šenka, který hned v úvodu zádušní mše svaté řekl: "Jsme tady, abychom děkovali za dar života našeho bratra Bohuslava. Jeho život byl naplněný radostí a hudbou, kterou chválil Boha. Právě hudba se může dotknout lidských srdcí mnohem více než spousta slov," připomněl kněz.
"Museli jsme přijet, protože si Slávek přál mít Kmochovu muziku u sebe. Znali jsme se asi deset let. Byl to bezvadný člověk. Dojeli jsme čtyři," prozradil Otakar Sýkora z Kolína. "Zasáhl mne svou skromností, protože skromnost je krásnou vlastností velkých lidí. A to je to, co je třeba dávat i do kumštu. Slávek letos v Hodoníně řekl, že když skládal písničky, těšil se, že někoho potěší. Když se pak dověděl, že písně člověka potěšily a pomohly mu nést tíhu života, bylo to pro něho největší odměnou," připomněl v závěrečné řeči P. Pavel Kavec kaplan z Loštic.
"Tady se říká o člověku, který se v daném místě nenarodil, ale jen se přiženil nebo přistěhoval, že je přiudělec. Děkuji paní Smišovské, že přivedla do našeho města svého manžela, čestného občana Uherského Ostrohu. Slovácko miloval. Uherský Ostroh se mu stal druhým domovem. Bude mezi námi žít dál ve vzpomínkách a hlavně prostřednictvím svých písní," řekla při loučení s hudebním skladatelem starostka města Hana Přílezská.
"Pán Bůh ho obdařil darem nad dary. Dokázal své překrásné myšlenky přenést do písní a tím potěšit lidi. A že se mu to podařilo, o tom svědčí tisíce spokojených posluchačů. My muzikanti hráváme jeho skladby rádi pro krásnou melodičnost a perfektní instrumentální zpracování. Slávek se v minulém století zařadil mezi velikány české a moravské lidovky. Tak jako Vackova Cíkánka a Vejvodova Škoda lásky, tak i Slávkova Ty falešná frajárko obletěla celý svět, což se mnoha jiným autorům nikdy nepodařilo. Bylo to proto, že jeho písničky vytryskly z jeho upřímného srdce. Muzika totiž faleš nezná," upozornil při loučení exkapelník Mistřiňanky Antonín Pavluš.
Po mši svaté se vydal předlouhý smuteční průvod z chrámu na ostrožský hřbitov, kde bude Slávek Smišovský snít svůj věčný sen. Nadále ale bude žít ve svých písních, jichž složil více než pět set, těšit lidská srdce a přinášet do nich radost.
Text a foto: Lenka Fojtíková
Módní přehlídka
Marie Zelené
ve sportovní hale v O.N.Vsi
19.listopadu 2011
Blahoslav Smišovský
nar. 8.března 1931
+ 14.listopadu 2011
V Uherském Ostrohu z neděle na pondělí v noci 14.listopadu zemřel známý
a vynikající hudební skladatel Blahoslav Smišovský.
Hudební pedagog, sbormistr a především hudební skladatel dechové hudby.
Král slovácké dechovky známý například písní Za tichú Moravů
Dnes již zlidovělá Smišovského polka Ty falešná frajárko
zněla v brněnském rozhlase v roce 1974 poprvé právě z nástrojů
muzikantů a zpěváků Novovešťanky.
Spolupracoval s řadou dechových hudeb, věnovál se i komponování vážné hudby.
Nejvyšší hasičské vyznamenání
uskutečnilo slavnostní předání titulu"Zasloužilý hasič".
Který převzál starosta novoveských hasičů
pan František Botek
Kostel ve Veselí má nové zvony, město stály 1,5 milionu
Kostel svatých Andělů strážných ve Veselí nad Moravou má dva nové zvony.
Ty původní byly za druhé světové války zabaveny.
Nové zvony v neděli 13.listopadu slavnostně požehnal
olomoucký světící biskup Mons.Josef Hrdlička.
Pro místní to byla velká slavnost, kostel byl plný lidí. Cesta do báně kostela zvony teprve čeká. Město na novou ozdobu báně kostela dalo 1,5 milionu korun. Investice souvisí s oslavami 750 let od první písemné zmínky o Veselí.
I když se zvony poprvé rozezní v sobotu 19. listopadu, dnešní žehnání se uskutečnilo za velkého zájmu veřejnosti. Zvonění bude předcházet koncert duchovní hudby, přednáška kampanologa Františka Johna a také zvonaře Rudolfa Pernera. Zvony nesou jména bývalého papeže Jana Pavla II. a blahoslavené Terezie z Kalkaty, kterou lidé nejspíše znají jako Matku Terezu. Zvony na jejich místo ve věži zavěsí odborníci z německého Pasova.
Blahoslavená Matka Tereza z Kalkaty váží přibližně 1700 kilogramů. Blahoslavený Jan Pavel II. ještě o tunu víc. Jejich ladění – dis1 a há. Zatím stojí na zemi a mlčí. Kostel svatých Andělů strážných se kvůli nim zaplnil do posledního místa. Veselí nad Moravou se jich dočkalo v roce oslav 750. výročí první písemné zmínky o městě.
Veselský kostel měl první zvony už v roce 1731. Byly celkem tři. Za první světové války chrám přišel hned o pětici zvonů, které byly rekvírovány. Mezi dvěma světovými válkami dostal kostel nové zvony. Ty byly znovu rekvírovány v roce 1942.
Kostel svatých Andělů strážných patřil v minulosti řádu servitů, který zde měl svůj konvent.
Ten byl druhým na Moravě. Jeho zakládací listina je z roku 1714.
První mniši do Veselí přišli až v roce 1732.
Od roku 1792 se kostel stal farním.
NOVÉ ZVONY
VE
VESELÍ NAD MORAVOU
POŽÁR
TRÁVY A VĚTVÍ
NA ŠOTORCI
NAD HOTELEM U LÁZNÍ
v sobotu 29.října v 17:25 hod...
Podívejte se na jubilanta mezi plzeňskými kostely, právě slaví 100 let
22. října 2011
Věřící v Plzni si o víkendu připomínají kulaté výročí kostela sv. Jana Nepomuckého na Chodském náměstí. Jedna z nejmladších církevních staveb ve městě byla vysvěcena přesně před sto lety 22. října 1911.
V kostele zasvěceném českému patronovi Janu Nepomuckému se už od minulého týdne oslavuje. V sobotu patnáctého zde o blahoslaveném Janu Pavlu II. přednášel kardinál Miloslav Vlk, který byl do roku 2010 hlavou římskokatolické církve v Česku.
V pondělí se mohutnou klebou kostela nesly slavné skladby Antonína Dvořáka a Ludwiga van Beethovena v podání spojených plzeňských sborů, se kterými vystoupili významní sólisté. Na varhany hrál Otto Novák a vše řídil Vladimír Roubal
z Města Touškova.
"Bylo tady na sedm set lidí Přišel se podívat i primátor města Plzně Martin Baxa," sdělil farář Miroslav Martiš. Oslavy pokračují také o víkendu.
"Tahle farnost je specifická tím, že je česká a náleží k ní i Slovenské katolické centrum v Plzni, které funguje od roku 2004. Každou neděli v 11 hodin je zde pravidelně mše svatá slovensky, kterou teď bude celebrovat kardinál Tomko," uvedl páter Martiš.
Ke sto letům vydali knihu
"Mám velikou radost z toho, že se nám ke stému výročí kostela podařilo vydat knihu Dům Boží a brána nebe, již dal dohromady
páter Vladimír Teťhal.
Lidé si ji zde mohou zakoupit," sdělil Martiš.
Doplnil, že z publikace se lidé dozví podrobné informace o historii i současnosti kostela doplněné množstvím fotografií.
Historické snímky kostela.
Historie kostela je opravdu barvitá. Podle pátera Martiše sahá první významný mezník už do roku 1907. Tehdy byli do Plzně pozváni Redemptoristé. Na Klatovské třídě v Plzni koupili od bývalého plzeňského starosty Fr. Vanky vilu a pak se rozhodli vybudovat kostel, na který udělali sbírku.
"Dalším významným mezníkem je, že biskup František Radkovský k 1. září 2007, tedy sto let po příchodu Redemptoristů, založil samostatnou farnost Plzeň-Bory, která zahrnuje území až po Nebílovy, a kostel se stal farním," vysvětlil Martiš.
Po roce 1930 byl v sousedství kostela vybudován klášter Otců Redemptoristů. Ti zde však byli jen do roku 1950, kdy byl klášter státem zabrán a řeholníci vyhnáni. V budově dnes sídlí Policie ČR. Redemptoristé ovšem zanechali v Plzni významný otisk, a proto se i dnes kostelu přezdívá "U Rede".
V BLATNICI POD SVATÝM ANATONÍNKEM
MAJÍ OPRAVENÝ VNITŘEK KOSTELA
ZÁJEZD
NOVOVESKÝCH HASIČŮ
NA SVATÝ KOPEČEK
1.října 2011
POŽÁR
OSOBNÍHO AUTA
V CHYLICÍCH
v pátek 30.září v 11:17:58 hod....
Jednotka HZS ZLK ze stanice Uherské Hradiště zasahovala
spolu s JSDH Ostrožská Nová Ves
u požáru osobního automobilu v obci Ostrožská Nová Ves.
Jednotka provedla likvidaci požáru pomocí vysokotlakého proudu.
Jelikož bylo vozidlo provozováno na LPG,
překontrolovali hasiči nádrž a uzavřeli ventil na přívodním vedení.
Vyšetřovatel stanovil příčinu požáru jako
technickou závadu. Požár způsobil škodu za 30 tisíc Kč,
uchráněny byly hodnoty za 20 tisíc. Nikdo nebyl zraněn.
HODOVÁ NEDĚLE...
SOBOTA
NOVOVESKÉ HODY 2011...
STAVJÁNÍ MÁJA...
Svatováclavské hody s právem
22. září 2011 17.00 – 19.00 obec, vernisáž výstavy Lenky Jurečkové
23.září - 3.října 10.00 – 17.00 výstava obrazů
23.září 2011 16.30 – 18.00 převoz a stavění máje před Orlovnou
20.00 – 03.00 hala, předhodová zábava Artemis
24.září 2011 13.00 – 13.30 sraz chasy u dřeváku
13.30 – 16.00 chození po stárkoch s banderiem
16.00 – 16.30 předání práva u kina
16.30 – 17.00 hala, hodové vystoupení mládeže
17.00 – 18.00 hala hodové zpívání souborů
20.00 – 03.00 hala, hodová zábava s právem
DH Novovešťanka a CM Vinar
25.září 2011 11.00 – 12.00 Hodová mše svatá
16.00 – 22.00 Hodové dozvuky na Orlovně
CM Novoveská banda
28.září
Přijde Václav, kamna nastav.
Je-li na svatého Václava slunečno, bude i dva týdny po něm.
Svatováclavské časy přinesou pěkné počasí.
Svatý Václav víno chrání, po něm bude vinobraní.
Kolik mrazů před svatým Václavem, tolik na budoucí rok po Filipu a Jakubu býti má.
Svatý Václav v slunci září, sklizeň řepy se vydaří.
Na svatého Václava je-li pěkný den, přijde pohodlný podzimek.
Přijde Svatý Václav - kamna připrav.
Na Václava českého bývá vína nového.
Na svatého Václava bývá bláta záplava.
Svatý Václav Čechům přeje, neprší-li na něj, dobře se za rok seje a ještě více ve stodole děje.
Svatý Václav zavírá zem.
Na svatého Václava nové léto nastává.
Je-li bouřka na Václava, dlouho teplo zvěstovává.
Svatý Václav praví: Pusťte krávy do otavy!
Jaké mrazy před svatým Václavem, takové před svatodušními svátky.
Na svatého Václava každá pláňka dozrává.
Požár trávy na železničním náspu.
Neděle 11.září.2011
Čas: 13:05:21 hod.
Místo: za čističkou odpadních vod v Chylicích
Během zásahu, který prováděli naši hasiči, přijeli ještě HZS Uherské Hradiště a SDH Kunovice
Ti byli kolem 13:15 hod. odvoláni na přejezd ke koupališti - srážka člověka s vlakem.
Sebevrah z Novéj Vsi bojuje o život.
Ostrožská Nová Ves – O sebevraždu se v neděli 11.září pokusil devětadvacetiletý muž z Ostrožské Nové Vsi. V 13.15 se tam na přejezdu před železniční stanicí zády postavil do cesty přijíždějící vlakové soupravě.
„Pravděpodobně se tak jednalo o pokus o sebevraždu.Mladého muže převezla záchranná služba do uherskohradišťské nemocnice,“
Na hradišťském ARO nyní lékaři bojují o sebevrahův život, jeho stav je podle mluvčího nemocnice
velmi vážný.
CO SI PŘEČTETE
V PROFILU...
Procházka po hřbitově, aneb kdo pomáhal do hrobu
Než člověk zemřel, pokud to nebylo náhlé úmrtí, byl zaopatřen. V kteroukoliv denní či noční dobu mohl a měl být zavolán kněz, aby umírajícího na smrt připravil tím, že jej ve zpovědi přivedl k vyznání hříchů, pokání a odpuštění, a aby jej posílil na poslední cestu svatým přijímáním, a aby mu dodal síly v posledním zápase svátostí nemocných. Zemřelý, když vydechl naposled, byl umyt, oblečen a vystaven doma, aby se s ním mohli přátelé a známí rozloučit při modlitbě. Pak byla přivezena rakev a do rakve uloženo mrtvé tělo.
V Ostrožské Nové Vsi po dlouhá léta byla pohřební služba, čili výroba a prodej rakví. Provozoval tuto živnost, později službu, pan František Smištík (1899 – 1979) č. 274. Tomuto povolání se věnoval od mládí, vedle toho se věnoval obvyklé truhlářské práci. Po jeho smrti tuto Pohřební službu provozovala jeho manželka Marie Smištíková (1899 – 1985), přičemž jí pomáhali synové Ludvík a Josef. Pak prodej rakví a další spojené služby převzal komunální podnik v Uherském Ostrohu.
Hrob manželů Smištíkových byl na hřbitově do roku 2010, kdy byl zde pohřben jejich zeť Josef Kusák (1940 – 2010), známý novoveský hasič. Pomník byl odstraněn a nahrazen novým.
Aby mohl být mrtvý uložen do hrobu, musel hrob někdo vykopat. Většinou to dělal hrobník, u nás zvaný hrobař. První novoveský hrobař je doložen k roku 1866, byl jím Jan Vyskočil z č. 262, který 31. srpna 1866 zemřel na choleru. Bylo mu 47 let. V roce 1891 se připomíná František Kusák. Dlouhá léta, do roku 1946, byl hrobařem Josef Miklík. Pak nastoupil Botek Dnešní starší generace si pamatuje hrobaře Jana Kunovjánka ( 1907 - 1982 ) z č. 163.
Jan Kunovjánek byl nepřehlédnutelnou postavou v Nové Vsi díky oparu na tváři. Už zemřeli i jeho bratři, František, který byl knězem - františkánem v Myšenci u Protivína, bratr Ludvík byl malířem – natěračem. Měl ještě dvě sestry. V rodinném hrobě Ludvíka Kunovjánka našel místo svého posledního odpočinku i Jan Kunovjánek. Kunovjánkovým nástupcem se stal Jaroslav Hyrák (1926 – 2001), jehož urna je v patřičné části hřbitova.
P.Vladimír Teťhal
Fotoarchiv Miroslav Kusák
Manželé Smištíkovi
Hrob manželů Smištíkových do roku 2010
Jan Kunovjánek (vpravo) a jeho bratři František a Ludvík
Dům č. 274 s nápisem Pohřební služba
Urnové místo Jaroslava Hyráka
Ze starých novin
V jedné domácnosti ve Véskách měli vystřižený článek o řádové sestře Columbě Vitovské z Ostrožské Nové Vsi, zemřelé v roce 1916. Protože jde o zajímavý článek a byla k dispozici i fotografie sestry Columby, byť poškozená, je vhodné tyto prameny k dějinám naší obce zveřejnit.
Památce sestry Columby
Už zima minula, květy se ukázaly, hlas hrdličky je slyšeti u nás, kvetoucí sady vydávají vůni, povstaň přítelkyně má a pojď, Columbo (holubičko) má, pojď do zahrady, sestro a nevěsto má.
Tato slova velepísně mi napadla, když jsem uslyšel o smrti sestry sv. Kříže Columby Vitovské.
Také u nás nyní zima minula, květy se ukázaly, v sadech plno vůně a jí, sestře Columbě, zvlášť platí další slova: pojď do zahrady (rajské), sestro má, nevěsto má, holubičko (Columbo) má!
Byla sestrou – sestrou sv. Kříže.
Byla nevěstou Kristovou, protože byla řeholnice!
Byla holubičkou dle jména Kolumba – holubice i celou svojí povahou.
Narodila se na Slovácku v Nové Vsi. Matky své hrubě ani nepoznala, neboť jí zemřela, když měla Columba tři léta. A za tři další léta potom odešel na věčnost i otec a dítě šestileté zůstalo úplným sirotkem. Měla však hodného nevlastního bratra, který brzo na to stal se knězem. Je to dlouholetý sekretář u bývalého knížearcibiskupa + Dra. Kohna, nynější kanovník Dr. Botek. Ten se o osiřelou svoji nevlastní sestru staral dále, a to velmi pečlivě.
Byla dána na vychování do kláštera křížových sester do Napajedel a od té doby, od 15. roku svého věku také až do smrti v klášteře setrvala, z počátku jako chovanka, potom jako kandidátka, novicka a sestra.
Poněvadž jevila nadání i chuť naučit se cizím řečem, poslána byla od svých řádových představených do mateřince křížových sester ve Švýcarsku. Tam si důkladně osvojila jazyk francouzský a německý. Pobyla tam několik let a vzdělávala se i v hudbě.
Když se vrátila a složila řeholní sliby a stala se sestrou, prožila další svůj život skoro výhradně v Mor. Ostravě. Od 15. roku stáří v klášteře! Snad se hrozí mnohá ze čtenářek. Co tedy z toho života měla! A k tomu ještě ten život její byl jako cesta křížová. Brzo po professi – po složení slibu, musela se podrobit bolestné operaci na ruce a následky této operace jí zůstaly, avšak Columba nesla kříž svůj hrdinsky, bez reptání, vždyť byla sestrou sv. Kříže a nosila nejen odznak, křížek na prsou, ale opravdový životní kříž.
A při tom všem nebyla by měnila s nikým na světě. Hned při vstupu do kláštera přemlouvali a jí to vymlouvali, ale Columba odhodlaně mladý svůj věk zasvětila Bohu, a své povolání brala velmi vážně a svědomitě. V životě této sestry opět vidět může nynější lehkomyslný svět, že to, co člověka činí šťastným a spokojeným zde na zemi je cosi jiného, než bohatství, zábavy, pocty atd. Je to to, co obsaženo jest ve slovech Syna Božího: Pojďte ke mne, já vás občerstvím, u mne najdete pokoj pro duše vaše.
Krásnou byla i její smrt. Nebála se jí. Často o ní mluvila se spolusestrou, která ji ošetřovala. A mluvila o ní s klidem, jako člověk, který ví, kam jde a je na cestu připraven.
A jednoduchý a krásný byl i její pohřeb. Bylo teplé, slunné a jasné nedělní odpoledne, kdy od kláštera ubíral se dlouhý průvod pohřební. Vpředu řada dívek bíle oděných, pak kněžstvo místní, z Přívozu a Mar. Hor. Za rakví nebylo sice příbuzných krevních. Ani její nevlastní bratr, který sám nemocen je a asi 14 dní před její smrtí s velikou námahou se vybral do Ostravy ji navštívit, nyní dojet nemohl. Ale za to ubírala se za její rakví dlouhá řada jejích sester duchovních, mezi nimiž byla i deputace sester Boromejek z Vítkovic a školských sester z Mar. Hor a pak dlouhá řada dívek a žen, jejích bývalých žákyň a jejich matek, její, řekl bych, rodina, kterou měla v náhradu za rodinu krevní, které také její rakev ozdobily krásnými kyticemi.
A když jsme kladli v lůno země její chladné tělo, když mizela zrakům naším, zas mi napadla ona slova velepísně: Vstaň, pospěš, přítelkyně má, holubičko má a pojď do zahrady (kde věčné jaro), a z dálky tklivě vyzváněly, jako by jí na tuto cestu, zvony z Mar. Hor.
Odpočívej v pokoji, duše zbožná a čistá holubice – Columbo!
Koubek
(foto Sestra Columba Vitovská)
DĚKOVNÁ POUŤ
NA SVATÉM ANTONÍNKU
28.srpna 2011...
ODHALENÍ A ŽEHNÁNÍ PAMĚTNÍ DESKY
JOŽI ÚPRKY
NA SVATÉM ANTONÍNKU
28.srpna 2011
Slovo při odhalení pamětní desky
Letošní podzim, zvláště na jihovýchodě Moravy, je ve znamení oslav 150. výročí narození Joži Uprky, nejslavnějšího malíře Slovácka. Rodák z Kněždubu, po studiích v zahraničí se usadil v rodném kraji a zde tvořil až do své smrti. Neodešel do Brna, Prahy, nebo dokonce, jako mnozí jiní naši slavní malíři, do Francie, ale rodnému Slovácku zůstal věrný a tvořil především pro ně.
O jeho sepětí s rodným krajem, o jeho vlivu, vypovídalo i občasné označení Slovácka jako Uprkova kraje. Snad žádný jiný výtvarník v naší zemi nebyl se svým krajem tak spjat. Uprka vytvořil obrovské množství obrazů, které zachytily život, práci i radost obyčejných lidí. Zachytil velké a působivé události, jako je jízda králů ve Vlčnově, zdokumentoval kroj, zachytil atmosféru mizející vesnice. Tvořil také obrazy pro kostely. Stačí zmínit, že v Blatnici, Kněždubu či Horní Lhotě se modlí Boží lid před Uprkovými obrazy svatých, fresky na stropě františkánského kostela v Uherském Hradišti získaly svěžest díky Uprkovi.
Mistr Uprka byl celý život velmi emotivně spojen s naším poutním místem, Svatým Antonínkem na Blatnické hoře. Sem od dětství přicházel jako poutník, zůstal tomuto místu věrný do konce života. Zde vytvořil jedno ze svých největších děl, Pouť u svatého Antonínka. Tento obraz, oceněný na světové výstavě v Paříži, získal světovou slávu nejen Uprkovi, ale i tomuto, do té doby regionálnímu, poutnímu místu.
Uprka při svém uměleckém mapování života slováckého lidu zachytil něco, na co si trouflo jen několik malířů ve světě, a to je modlitba. Modlícího se člověka, dítě, ženu, hospodáře při modlitbě maloval Uprka znovu a znovu. Jeho Triptych, to je úcta mužů a žen k Matce Boží, Slovácká Madona je obklopena modlícími se, Nedělní ráno pastýře s modlitební knížkou v ruce a v pohroužení do rozhovoru s Bohem je zachycení mystiky slováckého muže. Jak vzácné je zachycení modlícího se muže, Uprka tento motiv maloval mnohokrát. Jedno z hlavních témat Mistra Uprky – to je modlící se slovácký lid. Slovácký lid, který nejen jásá při slavnostech, který nejen pije, zpívá a tančí, který pracuje na poli, doma, ale lid, který se modlí. Proč je Slovácko zahradou Moravy, proč je krajem, kterému se vyhýbaly neduhy odnáboženštěné doby, proč je Slovácko stále místem vesnické a rodinné soudržnosti, vztahu a úcty k tradici, duchovní i profánní? Protože slovácký lid byl lidem modlitby. Na tuto skutečnost Uprka svým dílem upozornil. Na svých plátnech zobrazil, jak člověk získává sílu od Boha v modlitbě. Vidíme, jak dnes za množstvím zbožných frází a jalových řečí chybí praktická škola modlitby. Vidíme, jak dnes staří lidé zapomínají na modlitbu. Vidíme, jak svět se mění k horšímu, když chybí modlitba.
Pamětní deska na Svatém Antonínku hlásá, že je to vděčnost modlícího se slováckého lidu umělci, který v době sekularizace vyzvedl modlitbu jako něco, co je pro dobrý život člověka nezbytné. Pamětní deska připomíná nejen umělce, malíře Jožu Uprku, ale připomíná, že toto místo je místem modlitby, že tento kraj byl, snad ještě trochu je a má být prostředím, kde se lid modlí. Deska připomíná ty, které na svých obrazech zachytil Joža Uprka – modlící se slovácký lid.
Na Děkovnou pouť přijede i hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek
Poslední srpnovou neděli se na Antonínku uskuteční Děkovná pouť. Procesí krojovaných účastníků vyjde od blatnického farního kostela sv. Ondřeje v 9.30 hod. Samotná hlavní mše svatá, kterou bude sloužit olomoucký arcibiskup Jan Graubner, pak na Antonínku začne v 10.30 hod.
Po skončení bude odhalena a požehnána pamětní deska věnována připomínce 150. výročí narození malíře Joži Uprky. "Ve své době se velkým způsobem zasloužil o zviditelnění tohoto poutního místa. Vždyť kdo by neznal jeho slavný obraz Pouť u svatého Antonínka,"
připomněl správce blatnické farnosti P. Zdeněk Stodůlka.
Autorem pamětní desky je akademický sochař Otmar Oliva. Podle tiskového odboru krajského úřadu Jihomoravského kraje se odhalení uskuteční pod záštitou hejtmana Jihomoravského kraje
Michala Haška (ČSSD), který také na Blatnickou horu přijede.
LF.
Novoveský kostelíček a vláček s marcipánu...
Pranostiky
Na svatého Petra a Pavla
29.června
Prší-li na svatého Petra a Pavla, bude mnoho myší, urodí se hodně hub.
O Petru-li prší, po třicet dní déšť se vrší.
Na Petra a Pavla zlomí se žitu kořínek a ono zraje dnem i nocí.
Je-li od Petra až do Vavřince parno, bývá v zimě dlouho studeno.
Jaký je Petr a Pavel, takový bude i Havel.
Pranostiky - BOŽÍ TĚLO
23.června
Na Boží tělo den jasný - celý rok šťastný.
Na Boží tělo jaký den, takové počasí po celý týden.
Na Boží tělo jaký den, dlouho se potom vrací ten.
Na Boží tělo nastane-li jasný čas, to znamená bezpečný kvas.
Když utíkají na Boží tělo od oltářů sekáči, budou sušit seno v pekáči.
Déšť o letnicích - slunce na Boží tělo.
DOMÁCÍ POUŤ NA ANTONÍNKU
13.června 2011...
PRIMICIE
P. VOJTĚCHA DRAHOMÍRA DVOULETÉHO
BORŠICE U BUCHLOVIC
11.června 2011
PRVNÍ SVATÉ PŘIJÍMÁNÍ
V NOVOVESKÉM KOSTELE
5.června 2011...
Diecéze se rozloučila s arcibiskupem Karlem Otčenáškem
3. června 2011
Mons. Jan Vokál celebroval 3. června 2011 v katedrále Svatého Ducha zádušní mši svatou za svého zesnulého předchůdce.
Necelých čtrnáct dní po svém uvedení do úřadu diecézního biskupa královéhradecké diecéze vedl dnes 3. června 2011 Mons. Jan Vokál zádušní mši svatou za svého předchůdce arcibiskupa Karla Otčenáška, emeritního biskupa královéhradeckého, který zemřel v pondělí 23. května 2011. Posledního rozloučení se zúčastnila řada významných osobností z církevního i veřejného života a velký zástup věřících.
Zádušní mše svatá byla také přenášena televizí Noe a radiem Proglas.
Slavnostního rozloučení se zúčastnilo odhadem přes dva tisíce lidí.
Zemřel arcibiskup Karel Otčenášek
V pondělí 23. května 2011 byl Pánem z tohoto světa povolán jeho věrný služebník Mons. Karel Otčenášek, arcibiskup a emeritní biskup královéhradecký.
Zemřel tiše zaopatřen svátostmi ve 21.45 hodin v biskupské rezidenci v Hradci Králové, kde v posledním čase statečně nesl kříž stáří.
Rozloučení se zesnulým arcibiskupem Mons. Karlem Otčenáškem se uskuteční
v pátek 3. června 2011 v 10 hodin v katedrále Svatého Ducha v Hradci Králové.
Mši svatou bude celebrovat královéhradecký biskup Mons. Jan Vokál, homilii pronese pražský arcibiskup Mons. Dominik Duka OP a pohřební obřady povede pomocný královéhradecký biskup
Mons. Josef Kajnek.
arcibiskup Karel Otčenášek
oslavíl
13.dubna 2011
91 let
Sirnaté lázně v Ostrožské Nové Vsi mají novou kolonádu
20.května 2011...
Sirnaté lázně v Ostrožské Nové Vsi získaly na své atraktivitě
Slavnostní okamžiky zažívaly v pátečním odpoledni Sirnaté lázně v Ostrožské Nové Vsi. Při otevírání nové kolonády sem zavítala celá řada vzácných hostů. Byli mezi nimi starostové okolních obcí, hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák, herec Martin Dejdar i módní návrhářka Marie Zelená.
Spolu s ní přijely do lázní i dvě modelky, které předvedly šaty znázorňující znak obce Ostrožské Nové Vsi a národní šaty v barvách České republiky a se státními symboly. „Modely mají poukázat na význam vlastenectví, úctu k rodnému národu a zároveň k Ostrožské Nové Vsi, která je mou rodnou obcí. Můj prastrýc František Botek byl navíc v roce 1903 zakladatelem těchto lázní,“ zdůvodnila svou přítomnost přední česká návrhářka Marie Zelená.
Součástí kolonády jsou tři obchůdky, kde se nabízí lázeňské oplatky, cukrovinky či suvenýry. Dále byl v lázeňském parku vybudován i multifunkční sportovní areál na tenis, volejbal, nohejbal a stolní tenis. Vše je propojeno novými dlážděnými chodníky s lavičkami, slunečními hodinami a dětským hřištěm. Nechybí ani dřevěný altán.
„Celkové náklady na vybudování nové zóny dosáhly téměř dvanácti milionů korun, přičemž investice byla podpořena z evropských strukturálních fondů,“ uvedl generální ředitel lázní Antonín Plachý. Za jeho působení se zde počet pacientů navýšil o šest set procent. Ročně se nyní v Lázních Ostrožská Nová Ves vystřídá zhruba tři tisíce šest set klientů. Jsou mezi nimi nejen lidé z celé České republiky, ale také ze zahraničí, což v minulosti nebylo.
Z pětaosmdesáti procent se tady léčí lidé s nemocemi pohybového aparátu a zbytek tvoří kožní onemocnění. Vedle vynikající lékařské péče všem prospívá především termální minerální voda. K léčbě slouží v současné době dva vrty. Na jaře se ale až do hloubky padesáti metrů vyvrtal další.
„Je to nádherné. Dojde ještě k lepšímu propojení lázní a obce. Naši obyvatelé sem budou moct chodit za odpočinkem. Pro maminky s dětmi je tady nádherný koutek a také kavárna je krásná. Kromě toho si mohou zasportovat na novém kurtu s umělým trávníkem,“ pochvaloval si starosta Ostrožské Nové Vsi Stanislav Tureček. Prozradil, že rád si zde určitě také zahraje tenis.
Klidný odpočinek v nově vybudované kavárně a cukrárně a v okolním parku budou hostům zpříjemňovat kulturní vystoupení hudebních souborů. Již tradičně zde bude k tanci a poslechu o nedělních odpoledních hrávat krojovaná dechová hudba Novovešťanka.
Pro širokou veřejnost bude nová kolonáda otevřena v sobotu 21. května, kdy se zde od 15 hod. uskuteční už tradiční Lázeňské zpívání. Program zahájí nejmenší děti z Mateřské školy v Ostrožské Nové Vsi. Před domácím publikem zazpívají také mužský i ženský pěvecký sbor.
Text a foto: Lenka Fojtíková
Pomoc hasičů po havárii malého letadla do jezera u Ostr. Nové Vsi.
Pilot skončil na hladině vodárenské nádrže, stroj klesl na dno...
Dne 18.5.2011 v 17:30 hod. byli hasiči požádáni o pomoc při záchraně pilota po havárii malého letadla do jezera u letiště Kunovice.
Na místo vyjela jednotka profesionálních hasičů z Uherského Hradiště se třemi zásahovými vozy a dvěma čluny, kterou posílila další jednotka profesionálů z Otrokovic s automobilovým žebříkem, jednotky dobrovolných hasičů obcí Kunovice, Ostrožská Nová Ves a jednotka dobrovolných hasičů podniku LET Kunovice. Ze Zlína vyjel velicí důstojník směny a územní řídicí důstojník. V rámci mezikrajské pomoci na místo vyjela také jednotka profesionálních hasičů z Veselí nad Moravou.
Dojezd hasičů k místu hlášené události byl komplikován nepřesným určením místa v prostoru s více jezery a následně také po horších polních cestách.
Jako první na místo havárie dorazila jednotka podnikových hasičů leteckých závodů. Hasiči přijeli v době, kdy pilot byl ještě ve vodě. Hasiči se dostali za ním a pomohli mu jak z vody, tak přes příkrý břeh jezera. Následně mu ošetřili drobné oděrky a nasadili krční límec. Hasiči se rovněž snažili navádět další najíždějící vozy kolegů z ostatních jednotek.
OKRSKOVÁ SOUTĚŽ
15. května 2011
SOUČINNOSTNÍ CVIČENÍ S LETECKOU HASIČSKOU SLUŽBOU
NA LETIŠTI V KUNOVICÍCH
14.května 2011
Cvičení s leteckou hasičskou službou
V sobotu 14. května se na kunovickém letišti konalo cvičení profesionálních i dobrovolných hasičů s leteckou hasičskou službou. Zúčastnili se ho také hasiči z Ostrožské Nové Vsi. Letadlo Z 137 T AGRO TURBO slouží hasičům především při hašení rozsáhlých požárů. V ČR je devět stanic letecké hasičské služby, ale pouze na šesti z nich jsou k dispozici kromě hlídkových také hasicí letadla. Do jednoho stroje se vejde 1 000 litrů vody. K vodě se přidává smáčedlo, které zvýší hasební účinek 4x. Se 400 litry paliva vydrží hasit 2 hodiny a poté musí znovu natankovat. Na základně v Kroměříži, odkud letadlo létá, drží pohotovost pilot a mechanik. Hasiči se učili, jak se hasicí letadlo plní vodou, jak se kolem letadla správně pohybovat a jak komunikovat s pilotem.
Mgr. Růžena Hlůšková, jednatelka
HASIČSKÁ POUŤ NA SVATÉM HOSTÝNĚ
3O.dubna 2011
Hasiči z Ostrožské Nové Vsi na Hostýně
V sobotu 30. dubna se konala na Hostýně v pořadí již osmnáctá Hasičská pouť.
Zúčastnili se jí také členové Sboru dobrovolných hasičů z Ostrožské Nové Vsi. Někteří členové byli ve slavnostních uniformách, jiní v civilu. Autobus se nám nepodařilo zcela zaplnit i přesto, že jsme oslovili také ostatní spoluobčany. Mladí členové našeho sboru se totiž nemohli poutě zúčastnit, protože se letos zapojili do Velké ceny Mladých hasičů okresu Uherské Hradiště a každý víkend jezdí na některou ze soutěží.
Poprvé jsme na pouť na Hostýn uspořádali zájezd v roce 2003. Od tohoto roku jsme vynechali pouze jednou. Bylo to v roce 2010, kdy jsme se vypravili na Hasičskou pouť do Křtin u Brna. Chtěli jsme tak podpořit náš družební sbor z Ostrova u Macochy. 3. května 2008 byl na Hostýně vysvěcen Msgr. Janem Graubnerem náš nový svazový prapor a standarta našeho sboru.
A jaká byla ta letošní pouť? Na pouť přijelo několik tisíc hasičů z celé České republiky a také vzácní hosté. Nemohli mezi nimi chybět – generální ředitel HZS ČR genmjr. Ing. Miroslav Štěpán, ředitelka HZS Zlínského kraje plk. Ing. Jarmila Čičmancová,Ph.D., starosta SH ČMS Ing. Karel Richter, senátor Jiří Čunek, hasiči z Chorvatska a další. Před mší svatou, kterou celebroval arcibiskup olomoucký a metropolita moravský Msgr. Jan Graubner, se konal slavnostní průvod uniformovaných hasičů.
Mezi vlajkonoši nechyběli ani zástupci našeho sboru. Svazový prapor nesl Miroslav Kusák a standartu našeho sboru Vojtěch Hlúšek. Počasí nám opravdu přálo, a tak se pouť stala hezkým zážitkem pro všechny zúčastněné.
Mgr. Růžena Hlůšková, jednatelka
Výročí osvobození obce Ostr. Nové Vsi
27.dubna
- video - Jana Horáková
První novoveská fotomodelka
Začínáme seriál, ve kterém představíme neznámé novoveské a chylické tváře. Zachovaly se fotografie, nevíme však, kdo na nich je. Pokud se vám podaří v domácích albech dohledat a objevit, kdo to může být,
dejte prosím vědět na obecní úřad.
Fotografie i se svým předchůdcem sahá svým původem do třicátých let 19. století. Teprve v druhé polovině toho století se však více rozšiřuje, a tak se nám zachovaly podobizny mnohých lidí, kteří by se nikdy nemohli nechat portrétovat u malíře. Pokud jde o Novou Ves a Chylice, tak velkou zásluhu na zachycení tváří některých starých Novovešťanů a Chyličanů má profesor Josef Klvaňa, který v Nová Vsi fotografoval počátkem 90. let 19. století. Velká vlna fotografování pak byla spojena s první světovou válkou, kdy vojáci posílali své fotografie domů a domácí zase posílali své fotografie tatínkům na frontu. Také slovácká lidová kultura přitahovala množství slavných fotografů, nedávno vyšla kniha věnované Erwinu Rauppovi, berlínskému dvornímu fotografovi, který v roce 1904 pobýval na Slovácku a pořídil zde obrovskou fotodokumentaci. Domnívám se, že Slovácko ze všech regionů naší vlasti je nejlépe zdokumentováno ve fotografiích na přelomu 19. a 20. století. Pro naše předky před první světovou válkou bylo fotografování běžné, jinde se stalo běžným až za první republiky nebo dokonce po druhé světové válce.
Kdopak to je?
Je to první novoveská fotomodelka. Tato fotografie, a ještě fotografie celé postavy, avšak méně zřetelná, se objevila ve slavném časopise Světozor, vydávaném v Praze, dne 24. dubna 1891, na straně 273. Tato nevěsta byla vyfotografována právě profesorem Josefem Klvaňou. Nacházíme ji i na slavné fotografii Alžběty Bartysové. Je to fotografie nejspíše ze svatby v roce 1891 nebo už 1890. K fotografii je doprovodný článek následujícího znění:
„Zapentlená“ nevěsta z Nové Vsi u Uh. Ostrohu. (K fotografiím prof. Jos. Klvaně.)
Světozor přinesl již několik ukázek onoho zajímavého starodávného „pentlení“ nevěst a družic svatebních, jež na Slovensku moravském dosud jest obvyklo a jež v různých okrscích krojových různé jest formy. Od obyčejného věnce liší se „pentlení“ to nejen svojí formou, ale i „fáborem“ z nesčetných pentlí složeným, jejž vidíme lépe na malém obrázku nevěsty Fábor sahá hluboko na záda. K příboru svatebnímu patří ovšem též úvodnice čili plachta nevěstinská, kteráž i při křtu a úvodu jako odívačky se užívá a kteráž vyznačuje se bohatým na Ostrožsku pestrým vyšíváním. Při obřadě svatebním ovíjí se zvláštním způsobem kolem zad a loktí. Nedá se upřít, že taková zapentlená nevěsta v pestrém úboru svém činí dojem značně exotický, přes to však při vší své živosti a síle barev zajímavě harmonický. Harmonie barev dociluje se hlavně velikými bílými plochami fěrtochu, rukávce a zmíněné úvodnice. J.Kl.
Poznáte někdo, kdo je ta první novoveská fotomodelka?
P. Vladimír Teťhal
Hasiči drží stráž u Božího hrobu
( Velký pátek - 22.dubna 2011)
Je hluboká noc, ale kostel v Ostrožské Nové Vsi je otevřený. Dokonce se v něm střídají hasiči. Ne, nehoří zde, nepřijeli s hlasitým houkáním na místo zásahu. Nastrojili se ale do slavnostních uniforem, aby v absolutní tichosti drželi stráž u Božího hrobu.
Po Velkopátečních obřadech je zde totiž stejně jako v ostatních římskokatolických kostelích Boží hrob. Od pátečního večera až do sobotní noci, kdy budou křesťané slavit vzkříšení Ježíše Krista, se k Božím hrobům po celém světě přicházejí věřící modlit. V Ostrožské Nové Vsi mají navíc tu zvláštnost, že se v kostele střídají hasiči, kteří tady drží stráž. (lef)
Pranostiky
Slavnost ZMRTVÝCHVSTÁNÍ PÁNĚ
Neděle Velikoční - 24.dubna
Prší-li o velikonočním Hodu, bude v létě nouze o vodu.
Déšť velikonoční suchou potravu přináší, ale čas pěkný, hojně sádla a potrav.
Když na velikonoční neděli prší, na každé pondělí až do svatého Ducha pršeti bude.
Prší-li na Boží hod velikonoční, bodou všecky neděle až do letnic deštivé.
Na Boží hod velikonoční prší, sucho úrodu poruší.
Velikonoční a velkopáteční déšť zřídka přináší žním požehnání.
Hezky-li na Boží hod velikonoční, s prací na poli zčerstva počni.
Jasné počasí o velikonocích - nastane léto o letnicích.
Na velikonoce jasno - bude laciné máslo.
Velikonoce krásné úrodu nám dají, pakli slunce hasne, louky sucho mají.
Vítr, který od velikonoc do svatého Ducha panuje, drží se celý rok.
Bílá sobota - 23.dubna
Prší-li v noci na Bílou sobotu, bude málo třešní.
Když prší do božího hrobu, bude žíznivý rok.
Jestli před Velikou nocí ten den anebo v Bílou sobotu prší, bude hojně pršet
mezi Velikou nocí a svatým Duchem.
Velký pátek - 22.dubna
Prší-li na Velký pátek, je k doufání úroda.
Velký pátek deštivý - dělá rok žíznivý.
Když na Velký pátek hřmí, na poli se urodí
Na zelený čtvrtek - 21.dubna
Je-li Zelený čtvrtek bílý, tak je léto teplé
8.dubna 2011
Mimořádně rozsáhlý požár firmy na zpracování plastů v Chropyni
s požárem stále bojují desítky jednotek hasičů ze tří krajů
ŠKOLENÍ HASIČŮ V UHERSKÉM OSTROHU 2.DUBNA 2011
Do ovzduší unikl čpavek
První sobotu v dubnu se v Uherském Ostrohu uskutečnilo školení dobrovolných hasičů ostrožského okrsku. Do tohoto okrsku patří Sbory dobrovolných hasičů z Ostrožské Nové Vsi, Uherského Ostrohu a Ostrožské Lhoty. Velitel okrsku Pavel Jurčeka připravil školení, které mělo simulovat únik čpavku (amoniaku) ze zimního stadionu v Uherském Ostrohu. Zúčastnilo se ho celkem 24 hasičů. Cílem školení bylo seznámení se s nebezpečností čpavku, jeho účinků na lidský organismus a získání místních znalostí (zdroje vody pro skrápění čpavkového mraku, přístupové cesty pro techniku, únikové cesty pro evakuaci osob, objekty, které by se musely evakuovat, prohlídka strojovny zimního stadionu). Především evakuace osob by byla v případě čpavkové havárie naší prioritní činností. V okolí zimního stadionu se totiž nacházejí objekty s vysokou koncentrací osob – základní a mateřská škola, penzion a domov důchodců. Podobná školení mají připravit hasičské sbory na ostré zásahy. Všichni doufáme, že ostrých zásahů bude co nejméně a znalosti nabyté při školeních nebudeme nikdy potřebovat.
Kaplička připomíná smrt dragounů v šarvátce
Ostrožská Nová Ves – Kaplička u hlavní cesty v Ostrožské Nové Vsi, která proslula srážkou s kamionem a museli ji znovu postavit, není jedinou sakrální stavbou na území obce s pohnutým osudem.
Zvonica v Ostožské Nové Vsi.
Nedaleko hotelu u sirnatých lázní stojí ještě jedna. Je sice zchátralá, ale vyznačuje se neméně zajímavým příběhem a obec se ji chystá opravit.
Jde o kapli Svaté Trojice, kterou postavili v letech 1800 až 1860 jako upomínku na vojenskou šarvátku, ve které bylo zabito několik dragounů. „Kapliček stejného typu bylo postaveno v Ostrožské Nové Vsi a v okolních obcích celkem dvanáct, hned několik jich má například sousední Veselí nad Moravou. Všechny by si ale zasloužily opravit,“ tvrdí Josef Pijáček z Ostrožské Nové Vsi, jehož koníčkem je historie. Atraktivitu místa potvrzuje i Novovešťanka Martina Hanusová.
„Je to kousíček nad hotelem a dá se odtud krásně projít až do obce. Navíc z tohoto bodu u kapličky máte nejhezčí výhled na štěrková jezera,“ říká. Místostarosta Ostrožské Nové Vsi Pavel Botek potvrdil, že rekonstrukce zchátralé stavby je více než reálná. „Je to trochu komplikovanější s majetkovými právy, které v současné době řešíme s majitelkou hotelu U Lázní. Smlouva je přichystána k podpisu a až to bude dořešeno, výhledově bychom se na rekonstrukci mohli vrhnout,“ ujišťuje místostarosta. Vůli k dohodě o zkrášlení kapličky a jejího okolí potvrdil i provozní hotelu U Lázní.
„Chtěli bychom časem ve spolupráci s obcí nejen opravit kapličku, ale také u ní vybudovat příjemné odpočinkové místo, které by mohli využívat návštěvníci hotelu,“ uvedl provozní J. Hanák.
Sakrálním stavbám na svém katastru věnuje Ostrožská Nová Ves podle svého místostarosty zvýšenou pozornost. „V posledních letech každý rok opravíme jedno až dvě boží muka nebo křížky,“ uzavírá místostarosta Pavel Botek.
Boží muka, křížky a kapličky v Ostrožské Nové Vsi
pomník Julia Fučíka
pomník obětem války
pomník legionářů
pomník básníka Františka Skalíka
kaplička Svaté Trojice
zvonice v Chylicích
zvonice v ulici Dědina
kostel sv. Václava
kříž před kostelem sv. Václava
kříž na hřbitově
kříž Chylice
kříž Vinné hůry
kříž v ulici Chylická
kříž v ulici Lhotská
kříž v ulici Osvobození
kříž v poli (trať Příčné)
kříž v poli (trať Zbytky)
kříž v trati Padělky
panna Maria (u farmy) už není je v Chylicích u zvonice
panna Maria v ulici Chylická
sousoší sv. Petra a Pavla
svatý Josef na hřbitově
svatý Antonín (ulice Krajiny)
svatý Antonín ( Vinné Hůry)
(ulice u Ráje)
zvonice v Chylicách
90letý hasič Matěj Jurásek čte bez brýlí
Dne 19. února se dožívá významného životního jubilea 90 let náš dlouholetý a nejstarší člen hasičského sboru v Ostrožské Nové Vsi pan Matěj Jurásek.
Ve 4 letech mu umírá tatínek a dál žije pouze se svojí maminkou. Už jako odrostlý školák sám oře na poli, aby pomohl mamince s hospodařením. Mnohem později vstupuje do JZD, kde pracoval až do důchodu.
Do hasičského sboru vstoupil po dohodě se svým švagrem Janem Peprníčkem a svými kamarády Peprnou a Peprníkem. Bylo to v roce 1955. Chtěl vstoupit již dříve, ale rodinné záležitosti mu to nedovolily. Po vstupu do sboru začal aktivně pracovat a zapojovat se na úseku preventivních prohlídek, což bylo aktuální, protože dříve častěji hořelo, komíny totiž někde nevyhovovaly a kontroly to měly dát do pořádku.
Při jedné z těchto kontrol dokonce svými silami zahasil již začínající požár. Kontroly prováděl spolu se švagrem Peprníčkem a Peprnou.
Zúčastňoval se pravidelně s ostatními členy sboru pravidelných nácviků, jak na soutěže, tak na lepší zdolání požárů a ochraně majetku a životů občanů. Vzpomíná si na větší zásah, a to na povodně v Hroznové Lhotě asi v roce 1956.
Sbor byl požádán o pomoc a jednotku tam odvezlo mlékárenské auto.
Také v naší obci bylo dost zásahů. Z jeho vzpomínek jeden z větších a to velký požár v Chylicích u p. Vítka, kde shořel dům i velké množství obilí, ovšem už nešlo nic zachránit.
Tehdy se prováděla požární hlídka při žních po obci, a pak hlavně kolem dráhy, protože vlaky byly příčinou požárů.
Párkrát také hráli divadlo jako amatéři.
Pravidelně se zúčastňoval brigád pořádaných sborem. Tehdy se začala rekonstruovat zbrojnice v dnešní prodejně Hanka. Tam strávil hodně času na zvelebení a rozšíření zbrojnice o sobotách a nedělích. Tehdy byl taky objeven sklep pod zbrojnicí, který sbor zrekonstruoval a dnes jej používá veřejnost. Po sloučení sborů Ostrožská Nová Ves a Chylice v roce 1975 pokračoval ve své činnosti, a to hlavně na brigádách, jak v chylické zbrojnici, ale i na Kulturním domě.
Tehdy se počet členů sboru zvýšil a bylo nutno zbrojnici rozšířit. Dále se zúčastňoval různých zásahů po obci, až jednou mu jeho účast nechtělo tehdejší vedení JZD zaplatit jako refundaci mzdy a dokonce dostal zákaz zúčastňovat se na těchto požárech. Což velmi nelibě nesl.
Velmi rád vzpomíná na pořádání tradičních hasičských plesů, které měly vždy velkou návštěvnost a velkou úspěšnost. Tehdy se chodívalo zvát na ples po domech, což někdy provázely úsměvné historky. V tu dobu na plesech hrávala výhradně dechovka, Matěj vzpomíná, jak tančili mazurku.
Dále se už pak zúčastňoval jen schůzí sboru, kde byl vždy vítán pro svou dobrosrdečnou povahu s neustálým úsměvem na tváři.
Je obdivuhodné sledovat jeho vyprávění a vzpomínání na uplynulá léta.
Poslouchal jsem jeho vyprávění se zaujetím a nestačil se divit, jak popisoval své působení ve sboru, jako by to znovu prožíval a navracel se do dávných let, tak jako čtenář otáčí listy v knize. Je až neuvěřitelné, jak je neustále plný energie, mnozí z nás by si z něj měli brát příklad.
Dodávám, že neslyší a musíme komunikovat pomocí psaním lístků, které čte a následně odpovídá na mé otázky. Svoje vyprávění umocňuje gestikulací rukou, jako by si tím chtěl pomoci zdůraznit jednotlivé záležitosti. Na druhou stranu ale čte bez brýlí, což je v jeho letech téměř neuvěřitelné.
Blahopřejeme mu k jeho kulatému jubileu 90 let, přejeme hodně zdraví, štěstí s přáním ať je co nejdéle mezi námi.
Celý hasičský sbor mu děkuje za jeho celoživotní práci pro sbor.
František Botek, starosta hasičů Ostrožská Nová Ves
Pomoc hasičů po vážnější havárii auta u Ostrožské Lhoty směr Antonínek...
Po havárii museli hasiči řidičku vyprošťovat
Dne 16.2.2011 v 08:01 hod. byli hasiči požádáni o pomoc po vážné dopravní havárii osobního auta u Ostrožské Lhoty.
Na místo vyjela jednotka profesionálních hasičů z Uherského Hradiště s jedním zásahovým vozem, kterou v rámci mezikrajské pomoci posílila další jednotka profesionálů z Veselí nad Moravou. Po příjezdu na místo bylo zjištěno, že došlo k vážné havárii osobního auta zn. Renault Kangoo.
Šestapadesátiletá řidička vyjela mimo komunikaci, kde sjela do příkopu a následně narazila do přejezdového mostku na pole. Při havárii se řidička zranila a v šoku zůstala ve vraku auta. Jako první na místě zastavil řidič zemědělského pojezdového vozítka, který se snažil s ženou komunikovat a událost oznámil.
Po příjezdu hasičů a zdravotníků byla žena z vozu postupně vyproštěna a vytažena. Po umístění v sanitním voze zdravotnické záchranné služby jí byla poskytnuta nezbytná péče a ošetření. Následně byla odvezena do nemocnice.
Hasiči zajistili vrak vozu proti případnému požáru a úniku provozních kapalin. Místo dopravní havárie bylo předáno policii, která událost vyšetřovala. Po dobu zásahu složek integrovaného záchranného systému byla doprava na místní komunikaci jen částečně omezena.
Pranostiky - Na Hromnice
2.února
Na Hromnice musí skřivánek vrznout i kdyby měl zmrznout.
Jak dlouho skřivánek před Hromnicemi zpívá, tak dlouho po nich bude mlčet.
Jak dlouho skřivan před Hromnicemi vrzá, tak dlouho po nich zmrzá.
Je-li o Hromnicích studeno, přijde brzy jaro.
Na Hromnice má sedlák raději vlka ve chlévě i ženu na marách než slunce.
Pakli o Hromnicích jasno bývá, jistě potom zima dodržívá; jestli ale bouřlivo a sněžení, jistě že jaro již daleko není.
Hromnice-li jasné a čisté, potrvá déle zima jistě. Pakliže sněží nebo hřímá, jaro jistě v blízku dlívá.
Svítí-li slunce na Hromnice, bude zimy o šest neděl více.
Jestli slunce svítí na den Hromnic, sníh bude ještě větší než prve.
Svítí-li o Hromnicích celý den, tahej, sedláče, slámu z hnoje ven!
Na Hromnice jasná noc - bude ještě mrazů moc.
Je-li Hromnice světlý den, budou konopě i len.
Panenka Maria hromničná čistá - úroda jistá.
Když o Hromnicích svítí slunce, bude prý úrodný rok. Potřebuje svítit jan tak dlouho, nežli bys se čtyřmi páry koňů otočil.
Když na Hromnice svítí, budou dlouhé niti.
Svítí-li slunce na Hromnice, hojnost žita i pšenice.
Tmavé Hromnice - sedláka radost; jasno-li ale, sněží ještě dost.
Pošmourný Hromnice - sedlákům milý velice.
O Hromnicích zamračeno - sedlákovi spomoženo.
Na Hromnice - chumelice, netrvá pak zima více.
Chumelice na Hromnice končí zimu tuhou; jestli pak jasný den, očekávej druhou.
Když o Hromnicích sněží, jaro není daleko.
Kdyby o hromnicích napadlo jen tolik sněhu, co je na černé krávě znát, bude úrodný rok.
Jestli na Hromnice mrzne a sněží, úrodný rok na to běží.
Na Hromnice - sněžnice, medvěd otvírá boudu; není-li vánice, zavírá ji.
Melelice na Hromnice cesty umetá a píci podmetá.
Přejdou Hromnice - konec sanice.
O Hromnicích déšť - na jaře sníh; o Hromnicích sníh - na jaře déšť.
Když na Hromnice ze střech teče, zima dlouho se povleče.
Zelené Hromnice - bílé velikonoce.
Na Hromnice husa po vodě - na velikonoce po ledě.
Na Hromnice kalužky - ukázka na jabka a hrušky.
O hromnicích teplo - medvěd staví boudu; o Hromnicích mrzne - medvěd bourá boudu.
Leze-li jezevec o Hromnicích z díry, za čtyři neděle zpátky zas pílí.
Na Hromnice kopalinky - uschovávejte obědinky.
Na Hromnice o hodinu více.
Na Hromnice půl krajíce a půl píce.
TŘIKRÁLOVÁ SBÍRKA 2009-2011 |
|
Obec |
2009 |
2010 |
2011 |
1. |
Babice |
34 035,00 Kč |
35 514,00 Kč
|
35 215,00 Kč
|
2. |
Bílovice |
45 902,00 Kč |
51 208,00 Kč
|
51 236,00 Kč
|
3. |
Boršice u Blatnice |
28 315,00 Kč |
28 630,00 Kč
|
28 951,00 Kč
|
4. |
Boršice |
50 699,00 Kč |
62 490,00 Kč
|
65 042,00 Kč
|
5. |
Břestek |
18 866,00 Kč |
17 430,00 Kč
|
19 339,00 Kč
|
6. |
Březolupy |
39 738,00 Kč |
38 158,00 Kč
|
40 313,00 Kč
|
7. |
Buchlovice |
63 819,00 Kč |
63 878,00 Kč
|
67 514,00 Kč
|
8. |
Hluk |
120 052,00 Kč |
130 000,00 Kč
|
124 752,00 Kč
|
9. |
Hostějov |
3 750,00 Kč |
4 780,00 Kč
|
5 642,00 Kč
|
10. |
Huštěnovice |
18 074,00 Kč |
19 608,00 Kč
|
19 324,00 Kč
|
11. |
Jalubí |
31 845,00 Kč |
33 944,00 Kč
|
33 385,00 Kč
|
12. |
Jankovice |
9 640,00 Kč |
10 412,00 Kč
|
9 821,00 Kč
|
13. |
Kněžpole |
29 176,00 Kč |
30 963,00 Kč
|
29 503,00 Kč
|
14. |
Kostelany nad Moravou |
20 569,00 Kč |
25 177,00 Kč
|
23 634,00 Kč
|
15. |
Košíky |
8 021,00 Kč |
7 305,00 Kč
|
8 730,00 Kč
|
16. |
Kudlovice |
19 336,00 Kč |
19 540,00 Kč
|
23 700,00 Kč
|
17. |
Kunovice |
125 636,00 Kč |
137 063,00 Kč
|
136 959,00 Kč
|
18. |
Medlovice |
10 240,00 Kč |
9 972,00 Kč
|
10 207,00 Kč
|
19. |
Mistřice |
27 826,00 Kč |
30 082,00 Kč
|
27 956,00 Kč
|
20. |
Modrá |
16 720,00 Kč |
19 692,00 Kč
|
21 426,00 Kč
|
21. |
Nedachlebice |
18 023,00 Kč |
21 718,00 Kč
|
26 122,00 Kč
|
22. |
Nedakonice |
48 842,00 Kč |
50 064,00 Kč
|
47 103,00 Kč
|
23. |
Ořechov |
19 076,00 Kč |
19 662,00 Kč
|
19 162,00 Kč
|
24. |
Ostrožská Lhota |
32 700,00 Kč |
35 249,00 Kč
|
38 114,00 Kč
|
25. |
Ostrožská Nová Ves |
106 446,00 Kč |
58 082,00 Kč |
63 414,00 Kč
|
26. |
Osvětimany |
16 375,00 Kč |
19 772,00 Kč
|
21 905,00 Kč
|
27. |
Podolí |
18 684,00 Kč |
18 499,00 Kč
|
18 098,00 Kč
|
28. |
Polešovice |
27 446,00 Kč |
35 430,00 Kč
|
37 259,00 Kč
|
29. |
Popovice |
23 723,00 Kč |
20 365,00 Kč
|
20 088,00 Kč
|
30. |
Salaš |
6 878,00 Kč |
7 920,00 Kč
|
8 429,00 Kč
|
31. |
Staré Hutě |
2 975,00 Kč |
nekoledovali |
3 368,00 Kč
|
32. |
Staré Město |
147 960,00 Kč |
163 977,00 Kč
|
155 647,00 Kč
|
33. |
Stříbrnice |
9 169,00 Kč |
8 973,00 Kč
|
9 640,00 Kč
|
34. |
Sušice |
12 575,00 Kč |
13 807,00 Kč
|
15 252,00 Kč
|
35. |
Svárov |
6 600,00 Kč |
8 038,00 Kč
|
7 135,00 Kč
|
36. |
Topolná |
40 177,00 Kč |
36 504,00 Kč
|
41 363,00 Kč
|
37. |
Traplice |
23 453,00 Kč |
22 016,00 Kč
|
21 916,00 Kč
|
38. |
Tučapy |
9 000,00 Kč |
8 694,00 Kč
|
7 021,00 Kč
|
39. |
Tupesy |
30 583,00 Kč |
30 671,00 Kč
|
31 508,00 Kč
|
40. |
Uherské Hradiště |
274 595,00 Kč |
295 328,00 Kč
|
353 812,00 Kč
|
41. |
Uherský Ostroh |
86 490,00 Kč |
91 111,00 Kč
|
94 003,00 Kč
|
42. |
Újezdec u Osvětiman |
9 174,00 Kč |
8 775,00 Kč
|
8 425,00 Kč
|
43. |
Vážany |
9 560,00 Kč |
10 245,00 Kč
|
12 489,00 Kč
|
44. |
Velehrad |
30 529,00 Kč |
33 423,00 Kč
|
32 692,00 Kč
|
45. |
Zlámanec |
9 636,00 Kč |
8 980,00 Kč
|
9 500,00 Kč
|
46. |
Zlechov |
38 822,00 Kč |
37 667,00 Kč
|
40 903,00 Kč
|
|
Celkem |
1 781 750,00
Kč.
|
1 840 816,00
Kč.
|
1 927 017,00
Kč.
|
|
|
|
|
|
INFORMACE
Z
HASIČSKÝCH NOVIN
Rozsáhlý požár střechy rodinného domu v Částkově...
Rodina přišla o celou střechu, nikdo ale nebyl zraněn
Dne 15.1.2011 v 06:02 hod. byli hasiči informováni o požáru ve střeše rodinného domu v obci Částkov.
Na místo vyjela jednotka profesionálních hasičů z Uherského Hradiště se dvěma cisternami a automobilovým žebříkem, kterou postupně posílily jednotky dobrovolných hasičů z obcí Částkov, Bílovice a Velký Ořechov. Po příjezdu na místo bylo zjištěno, že došlo k rozsáhlejšímu požáru střechy rodinného domu.
Při oznámení události dcerou majitelů domu dostali hasiči informaci, že požár je pod střechou. Ve velmi krátké době se ale plameny dostaly i přes střešní krytinu a vyšlehly nad střechu. V ohrožení byl také sousední rodinný dům. Rodina se dostala včas do bezpečí a mimo ohrožení.
Po příjezdu hasičů potvrdil velitel zásahu rozsáhlý požár střechy s nutností ochrany sousedního objektu. Postupně bylo nataženo několik proudů vody a začal intenzivní požární útok vedený z několika míst. Prioritou byla jak ochrana obytných částí zasaženého rodinného domu, tak i ochrana dalšího majetku v blízkosti požáru.
Požár se hasičům podařilo lokalizovat asi po dvaceti minutách zásahu. Celková likvidace požáru, včetně dohašování jednotlivých ohnisek v konstrukcích střechy, však zabrala další více než dvě hodiny. Při požáru a zásahu nebyl nikdo zraněn.
Po příjezdu vyšetřovatele hasičů z Uherského Hradiště bylo místo požáru ohledáno. Požár nad ránem vzbudil rodinu spící v domě a ta se stačila včas evakuovat. Plameny zničily především střechu jednopodlažního rodinného domu a majitelům způsobily škodu asi za 300.000 Kč.
aktualizace
Celé dopoledne na místě požáru pracoval vyšetřovatel hasičů i policie. Nejpravděpodobnější příčinou vzniku požáru byla technická závada na komínovém tělese a zanedbaná prevence v oblasti čištění komínů. Policie ale nadále prověřuje i další možnosti vzniku požáru.
Vyšetřovatel hasičů připomněl, že od letošního roku je povinnost provádět kontroly i čištění komínů, což je nejlepší prevence před vznikem nebezpečných a ničivých požárů.
Tragický požár v rodinném domě v obci Hluk...
Hasičům se nepodařilo muže oživit
Dne 13.1.2011 v 10:37 hod. byli hasiči informováni o požáru v domě v obci Hluk.
Na místo vyjela jednotka profesionálních hasičů z Uherského Hradiště se dvěma cisternami, kterou posílily jednotky dobrovolných hasičů z Hluku a Kunovic. Po příjezdu na místo bylo zjištěno, že došlo k požáru rodinného domu.
Svědci události ohlásili na tísňovou linku, že vidí z přízemního rodinného domu stoupat kouř z oken i ze střechy. Na místo byly okamžitě vyslány tři jednotky hasičů.
Na místě byl zjištěn požár uvnitř domu. V zakouřených obytných prostorách byl nalezen starší muž bez známek života. Hasiči se ho snažili oživit až do příjezdu povolané posádky zdravotnické záchranné služby.
Požár v domě se hasičům podařilo lokalizovat asi po deseti minutách zásahu. Celková likvidace požáru a odvětrání zakouřeného domu trvala další půlhodinu.
11:20 hod.
Velitel zásahu z místa události potvrdil, že pravděpodobného majitele domu se nepodařilo oživit. Ten tak následkům požáru podlehl na místě.
Požár samotný vznikl v obývacím pokoji a muž byl nalezen bez známek života v prostoru kuchyně.
13:30 hod.
Po příjezdu vyšetřovatelů hasičů i policie bylo místo požáru ohledáno. Příčinou vzniku požáru byla pravděpodobně nedbalost muže při manipulaci s otevřeným ohněm nebo při kouření. Požár poškodil část obytných místností a způsobená škoda se odhaduje v řádech desítek tisíc korun.
V letošním roce jde o první oběť požárů ve Zlínském kraji. Pokračuje tak velmi smutná série tragédií z loňského roku, který byl z pohledu nejtěžšího následku nejhorší v novodobé historii našeho sboru. V roce 2010 jsem vyšetřovali celkem 13 případů požárů s úmrtím člověka.
Rozsáhlý požár stolařské firmy v Kunovicích...
Požár zničil celou budovu a vybavení firmy
Dne 10.1.2011 v 03:25 hod. byli hasiči informováni o rozsáhlém požáru stolárny v Kunovicích.
Na místo vyjela jednotka profesionálních hasičů z Uherského Hradiště se dvěma cisternami a automobilovým žebříkem, kterou postupně posílily jednotky dobrovolných hasičů z Kunovic, Starého Města, Hluku, Buchlovic, Uherského Ostrohu a Vlčnova. Ze Zlína na místo vyjel také velicí důstojník směny. Po příjezdu na místo bylo zjištěno, že došlo k velmi rozsáhlému požáru stolárny.
Požár ohlásili sousedé, které vzbudilo praskání střešní krytiny. Po vyhlédnutí z domu uviděli mohutné plameny na střeše stolárny a ihned informovali hasiče na tísňové lince.
Hasiči byli na místě už za pouhé tři minuty od výjezdu z nedaleké stanice v Uherském Hradišti. Velitel zásahu potvrdil rozsáhlost požáru a nechal si vyslat automobilový žebřík. V době našeho příjezdu byla zachvácena celá střecha, ze které šlehaly až desetimetrové plameny.
Po dojezdu posilových cisteren z Kunovic velitel přehodnotil situaci a vzápětí vyhlásil II. stupeň požárního poplachu. Důvodem byla potřeba značného množství hasiva a nutnost rychlé navážky vody do místa zásahu. Prioritou bylo zachránit sousední obytné domy v řadové zástavbě.
Postupně bylo nataženo šest proudů vody a požární útok byl veden z několika stran. Hasičům se podařilo proniknout do dvora stolárny a dalších stavebních částí objektu. Zničená střecha se propadla. Intenzivním hašením se podařilo požár lokalizovat až hodinu po našem příjezdu.
Celková likvidace požáru však hasičům zabrala ještě další dvě hodiny. Hasičům se podařilo zabránit rozšíření plamenů na sousední domy, které se tak podařilo uchránit. Požár přesto zničil celou stolařskou dílnu, kanceláře, garáž a přístavbu se stroji. Při požáru a zásahu nebyl nikdo zraněn.
Na místě od ranních hodin pracuje vyšetřovatel hasičů z Uherského Hradiště. Požár značně poškodil objekt o rozměru asi 17 x 10 metrů. Zničena byla značná část vybavení firmy i dílen.
aktualizace
12:00
Vyšetřovatelé hasičů z Uherského Hradiště se dopoledne znovu vrátili na místo požáru, aby pokračovali ve zjišťování příčiny vzniku ničivého požáru. Plameny firmu a vybavení prakticky zničily a pro malého podnikatele to představuje zásadní ztrátu. Sám majitel si způsobenou škodu odhaduje nejméně na 1.500.000 Kč.
Zásahem hasičů se podařilo uchránit další majetek a především oba sousední rodinné domy asi za 4 mil. Kč. Příčina požáru je nadále v šetření a prověřuje se několik možných průběhů i vlivů jejího vzniku.
|
|
|